The role of the advisory group is to provide advice, challenge and feedback to us on our current and proposed work. Group members are responsible for communicating regional educational context in relation to careers, enterprise and employer engagement and also for sharing the work of the group with schools and colleges in their areas.

  • Amanda Jagot, Torfield and Saxon Mount Academy, East Sussex, Kent & Essex
  • Angela Barker Dench, UTC Swindon, Swindon & Wiltshire
  • Anton Mcgrath, Ashton Sixth Form College, Greater Manchester 
  • Bob Gellet, Henry Cort Coummunity College, Solent 
  • Carl Ward, Haywood Academy, Chair
  • Chris Edwards, Brighton Hill Community Scool, Enterprise M3
  • Chris Ingate, Birchwood High School, Hertfordshire
  • Claudia Cubbage, Henry Cort Community College, Solent
  • David Baldwin, Churchill & South Shields Schools, North Eastern
  • David Barton, Cornwall Secondary Heads, Cornwall and the Isles of Scilly
  • David Chapmanm Aston University Engineering Academy, Birmingham
  • Debbie James, Swanshurst School, Birmingham
  • Debbie Smith, Sandhurst School, Berkshire 
  • Dr Simon Fox, East Norfolk 6th Form, New Anglia
  • Gareth Davies, Lode Heath School, Arden Multi-Academy Trust, Greater Birmingham and Solihull
  • Ian Raikes, Greenbanks High School, Liverpool
  • Ian Tett, Oakgrove School, South East Midlands
  • James Ludlow, The Kings Church of England School, Black Country Consortium
  • James Malley, Therfield School
  • James Robson, Landau Forte Tamworth, Amington Qems, Stoke-on-Trent and Staffordshire
  • Joanne Harper, UTC Reading, Thames Valley Berkshire
  • Joanne Woodhouse, Havelock Academy, Humber
  • John Snell, Welton Primary School, PRIMARY
  • Judith Doyle, Gateshead College, North Eastern
  • Kelvin Nash, Kendal College, Cumbria
  • Kevin Patrick, Chiltern Hills Academy, Buckinghamshire
  • Kieran Scanlon, Sir Robert Woodward Academy, Coast to Capital
  • Lee Kane, Astor College, East Sussex, Kent & Essex
  • Luke Rake, Kingston Maurward College, Dorset
  • Mark Lewis, The Thomas Alleyne Academy, Hertfordshire
  • Michael Barratt, The Priory School, The Marches
  • Mr. Phil Bevan, Devizes School, Swindon and Wiltshire
  • Nick Bowen, Horizon Community College, Sheffield City Region
  • Nick Lewis, Fairfield High School, PRIMARY
  • Nick Dyer, The Crypt School, Gloucestershire
  • Neville Coles, Priory Learning Trust, West of England
  • Phil Hart, Westhoughton High School, Greater Manchester
  • Philip Avery, Bohunt Education Trust, South of England
  • Ray Henshaw, Minsthorpe Community College, Leeds City Region
  • Richard Lycett, Stafford Manor High School
  • Richard Spencer, Ely College, Greater Cambridge and Greater Peterborough
  • Rob Shadbolt, Wood Green School, Oxfordshire
  • Ruth England, Shuttleworth College, Lancashire
  • Sara Harding, Regency High School, Worcestershire
  • Shez Webb, Northgate School Arts College, South East Midlands
  • Simon Thompson, Essex Secondary Heads Group, East Sussex, Kent and Essex
  • Steve Piggot, Fullhurst Community College, Leicester and Leicestershire
  • Tracey Hemming, Middlesex Learning Partnership, London